Uczestnicy: dzieci ze starszych grup przedszkolnych i uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.
Czas trwania: 3 godz. lekcyjne
(wymagana liczebność grupy – min. 25 uczniów, max. 30 osób).
Forma warsztatu: zajęcia stacjonarno-terenowe
Prowadzący: edukator ekologiczny
Cel: podniesienie świadomości uczestników na temat ekosystemu leśnego oraz zachęcenie do działań proekologicznych. Poznawanie życia lasu, budowy i funkcji drzew. Zajęcia mają na celu zainteresowanie uczniów otaczającym je środowiskiem naturalnym oraz zachęcenie do samodzielnego prowadzenia obserwacji przyrodniczych.
Podczas warsztatu uczestnicy pogłębią swoją wiedzę o lesie, poznają budowę i funkcje drzew. Warsztat będzie świetną okazją do nauczenia się rozpoznawania podstawowych gatunków drzew. Wspólnie zastanowimy się jakie znaczenie mają drzewa dla nas i naszej planety? Co możemy zrobić aby chronić drzewa, lasy i zwierzęta w nim żyjące? W części terenowej uczestnicy wyposażeni w lornetki, lupy oraz taśmy miernicze udadzą się na krótki spacer do ogrodu Centrum i pobliskiego lasu, podczas którego dokonają obserwacji przyrodniczych (z wykorzystaniem kart spacerowych – drzewa), i zbiorą dostępne liście drzew. Po powrocie dzieci będą uczestniczyć w licznych zadaniach i zabawach tematycznych, m.in. nauczą się dopasowywać owoce do liści drzew. W okresie zimowym nauka rozpoznawania drzew odbędzie się przy pomocy zielników.
Na zakończenie uczestnicy podzielą się swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami, za aktywny udział w warsztatach klasa lub grupa przedszkolna zostanie nagrodzona książkami o tematyce ekologicznej.
Harmonogram: 2 tury warsztatów w każdy wtorek, od 1 października 2024 r. do 3 grudnia 2024 r.:
I grupa: warsztat o godz. 9:00
II grupa: warsztat o godz. 11:30
Terminy warsztatu:
1.10., 8.10., 15.10., 22.10., 29.10.,5.11.,12.11., 19.11.,26.11.,3.12.2024 r.
FORMULARZE ZAPISÓW
I TURA
II TURA
Warsztaty dofinasowane w ramach zadania „EkoEmpatyczni” dostępne są tylko dla przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z terenu miasta Bielsko-Biała.
„Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.
